Seksiyonel Kapılar

Günümüzde mekânların ısı denetimini sağlamak, güvenlik önemlerini üst düzeyde tutmak ve iklim koşullarının olumsuz etkilerinden korunmak amacı ile otomatik kapı sistemleri kullanılmaktadır. Bu kapılar, sadece güvenlik ve ısı denetimi için kullanılmaz. Aynı zamanda iç mekânların daralmasının önüne geçmek için de tercih edilirler. Bahsedilen otomatik kapı sistemleri arasında pek çok avantajı ve kullanım kolaylığı ile seksiyonel kapılar da yer almaktadır.

Seksiyonel Kapı Nedir?

Seksiyonel kapı, otomatik kapı sistemleri içinde en çok rağbet gören ürünler arasında yer almaktadır. Son 10 yıl içerisinde gittikçe büyüyen otomatik kapı sektörünün en çarpıcı ürünleri arasında bulunmaktadır. Özellikle yüksek izolasyon sağlayan bir ürün olması nedeniyle mekânlar için en çok tercih edilen otomatik kapı sistemi olmayı başarmıştır. Bunun yanında seksiyonel kapılar, otomatik kapı çeşitleri arasında en ergonomik ve sağlam seçenektir denilebilir.

Otomatik kapı teknolojisi içerisinde kendisine hatırı sayılır bir yer bulan seksiyonel kapı, sızdırmazlık ve yalıtım özellikleri ile de ön plana çıkan bir üründür. Sızdırmazlık ve yalıtım anlamında sağladığı bu avantajların nedeni ise cephe paneline birebir benzeyen özel profil ve ebatlarda dizayn edilen panelleridir. Bunun yanında yay dengeleme sistemine sahip mekanik tasarımı ile manuel konumda yani el ile oldukça kolay bir şekilde kaldırılabilmektedir.

Kullanım kolaylığı sağlayan ve daha pek çok avantajı bir arada sunan bu kapılar, motor otomasyon sistemi ile hareket ettirilmektedir. Seksiyonel kapıların oldukça kolay bir şekilde açılıp kapanabilmelerinin en önemli nedeni ise, kapıların imalatında kullanılan özel tasarımlı manuel caraskal sistemleridir.

Seksiyonel kapı sistemlerinin bir özelliğinin de sızdırmazlık olduğundan daha önce bahsetmiştik.  Bu önemli özellik, kapıların dört bir tarafında kullanılan kauçuk fitil sistemi ile donatılması sonucu sağlanmaktadır. Kullanılan özel kauçuk fitil sistemi, maksimum sızdırmazlık sağlar.

Seksiyonel Kapı Nasıl Çalışır?

Seksiyonel kapı, genellikle 3 çeşit yataklama sisteminin kullanıldığı otomatik kapı sistemleridir. Kapının uygulanabilmesi için standart yataklamada en az 50 cm’lik bir kiriş alanı bulunmalıdır. Bu nedenle kirişsiz yerlerde bu kapıların uygulanabilmesi için öncelikli olarak yapay yataklama alanının oluşturulması gerekmektedir.

Seksiyonel kapı sistemlerinde standart yataklama sisteminin dışında, yüksek yataklama ve giyotin yataklama sistemleri de kullanılmaktadır. Bir seksiyonel kapının giyotin yataklama sistemi ile çalışabilmesi için kapı net geçiş yüksekliğinin üzerinde, en az kapı yüksekliği +50

cm. yay alanına ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanında yapının şekline göre eğik yataklama uygulamaları da gerçekleştirilebilir.

Seksiyonel fabrika kapısı sistemlerinde motor otomasyonlu sistemler kullanılmaktadır. Motor otomasyonlu sistemlerde ,kapıların açılma ve kapanma hızı sabittir ve bu hız 25 cm / saniyedir. Yine bunun dışında yataklama sistemine göre kapı açılma ve kapanma hızı değişiklik göstermektedir. Giyotin yataklamanın uygulandığı seksiyonel kapıların ekstra hızlandırılmış kontrol üniteleri ile 60cm/saniye gibi bir hız ile açılmaları da mümkündür. Ancak giyotin yataklamanın uygulandığı kapılarda kapanma hızı 25 cm/ saniye ile sınırlı kalmaktadır.

Düzenli olarak bakımları yapılan seksiyonel kapıların uzun yıllar boyunca kullanmaları mümkündür. İşin de profesyonel bir seksiyonel kapı servisi ile çalışılarak sürekli bakımı yapılan kapıların ortalama ekonomik ömrü ise 12 yıldır. Ancak bu kapıların ömrü kullanım sıklıklarına göre de değişiklik göstermektedir. Ekonomik kullanım ömrü olan 12 yıllık süre içerisinde kullanım sıklıkları göz önünde bulundurularak değişimi yapılacak tek parça, kapıların yaylarıdır.

Seksiyonel fabrika kapısı, genellikle 25000 tur ömrü ile piyasaya sürülmektedir. Ancak yoğun olarak kullanılmayan kapı yayları, 5 yıldan önce servis dışı kalmazlar. Bunun yanında seksiyonel kapı yaylarının maliyeti, kapı maliyetinin yaklaşık olarak %20’si kadardır. Kapınızın uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde hizmet verebilmesi için tecrübeli bir seksiyonel kapı servisi ile çalışmalı ve periyodik bakımlarını yaptırmalısınız.

Seksiyonel Kapı Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde üretimi gerçekleştirilen kapı çeşitleri arasında; panelli seksiyonel kapılar, full view seksiyonel kapılar ve hidrolik motorlu seksiyonel kapılar yer almaktadır.

Panelli Seksiyonel Kapılar

Panelli seksiyonel kapı, yeni üretim teknolojileri ve işlevsel tasarımın eşsiz bir birleşimidir. Geliştirilmiş yalıtım sistemi ve arttırılan emniyeti ile bu kapılar, yüksek performansta hizmet sunmaktadır. Panelli seksiyonel kapılardaki panellerin daha uzun olması nedeniyle daha az bağlantı bulunmaktadır. Bu durum da kapıların en sert etkilere dahi mukavemet gösterebilmesini sağlar.

Seksiyonel kapı panelleri; çelik, alüminyum ya da paslanmaz çelik malzemeden imal edilebilmektedir. Paneller ısı köprüsü oluşturmayacak biçimde tasarlanır. Bu nedenle yüksek derecede yalıtım sağlarlar. Bunun yanında yoğuşma ve korozyon gibi problemleri de ortadan kaldırırlar. Yine manuel olarak ya da elektrik ile açılabilen panelli seksiyonel kapılar, aynı zamanda oldukça sessizdir. Geliştirilmiş emniyet cihazları içerisinde tekerleklerde halat sıkışmasını önlemek amaçlı koruma diski yer almaktadır.

Full View Seksiyonel Kapılar

Full view seksiyonel kapı, diğer kapılara göre farklılık gösterir. Çünkü bu kapıların panelleri akrilik malzemeden üretilir ve bu nedenle şeffaf bir yapıya sahiptir. Mekânlara estetik açıdan farklı bir güzellik katan bu kapıların tek avantajı bu değildir. Ayrıca ışık giriş ve çıkışının önemli olduğu mekânlar için oldukça kullanışlı ürünlerdir.

Hidrolik Motorlu Seksiyonel Kapılar

Fidelity sistemine sahip bu kapı sistemlerinin 500.000 hareket garantisi bulunmaktadır. Bu kapıların yay ömrü kapının günde yaptığı harekete göre değişiklik gösterir. Yoğun kapılarda yay ömrü çok daha hızlı bir şekilde tükenmektedir.

Seksiyonel Kapıların Kullanım Alanları Nelerdir?

Seksiyonel kapıların kullanım alanları konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Isı denetimi sağlamak, güvenlik önlemini üst düzeyde tutmak ve iç mekânın daralmasını önlemek amacı ile hemen hemen tüm alanlarda kullanılabilmektedir. Ancak günümüzde yoğun olarak kullanıldıkları alanlar arasında; depolar, otopark alanları, otomobil galerileri, üretim ve dağıtım depoları, oto yıkama işletmeleri, atölyeler ve alışveriş merkezlerinin mal kabul alanları yer almaktadır.

Bu kapı sistemleri, pek çok kullanım avantajı sunmaktadır. Bulundukları kullanım alanı içerisindeki ısıyı ve sesi korudukları gibi dışarıdan gelecek sesleri ve olumsuz iklim koşullarını da engeller. Bunun yanında mekânın içerisinde mal ya da ürünleri dışarının tozundan korur. Böylece toz ya da diğer iklim koşullarından kaynaklanan aşınma önlenmiş olmaktadır.

Seksiyonel Kapıların Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Seksiyonel fabrika kapıları, sıcak galvanizli çelik, poliüretan izolasyonlu sandviç panellerden imal edilir. Bu sayede ısı ve ses yalıtımı gibi konularda avantaj sağlarlar. Yine seksiyonlar arasında bulunan esnek PVC filtreler sayesinde sızdırmazlık maksimum seviyeye çıkmaktadır.

Kapılarda kullanılan çelik takviyeli levhalar, çarpma ve rüzgâra karşı dayanıklıdırlar. Bu kapılar, manuel yani el ile açılabilme imkânı ile zorluk yaşatmadan açılabilirler. Tüm bunların yanında kapılarda yer alan pnomatik olarak adlandırılan güvenlik sistemi; kapının bir cisme değmesi durumunda durmasını ve yukarı çıkmasını sağlamaktadır.

Çeşitli özellikleri ve aksesuarları ile kullanım kolaylığı sağlayan seksiyonel kapılar, sipariş edilmelerinin ardından seksiyonel kapı servisi tarafından kurulumları gerçekleştirilir. Ancak bu kapıların kurumları tecrübe ve profesyonellik isteyen bir iştir. Bu nedenle alanında uzman bir servis ile çalıştığınızdan emin olmalısınız. Siz de firmamız ile iletişime geçerek seksiyonel kapı siparişi verebilir, deneyimli personelimizden kaliteli bir hizmet alabilirsiniz.

× Whatsapp Fiyat Al